Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


system:xfce4

Toto je starší verze dokumentu!


Xfce4 - grafické prostředí, které dospělo

Xfce4

V tomto článku se podíváme na instalaci správce obrazovky Xfce4, poinstalační vytunění, některé vychytávky a hlavní vlastnosti. Možná, že článek čtenáře přesvědčí, aby ho taky vyzkoušeli.

Instalace

Nejde o nic složitého. Začněte instalací balíčku task-xfce. Nainstalují se všechny potřebné balíčky pro běh prostředí. Pokud chcete využívat další možnosti pro rozšíření funkčnosti, pak přidejte ještě balíček task-xfce-plugins. Pomůže vám to při vyladění xfce podle vašich potřeb.

pozorPokud chcete používat Xfce jako doplněk k jinému prostředí, doporučujeme přečíst tuto stránku

Po nainstalovaní a vybrání ve správci přihlášení se již můžete podívat, jak Xfce4 vypadá:


Možná budete mít na první kouknutí pocit, že jste se ocitli v Gnome. Obě prostředí si jsou opravdu podobná, Xfce4 je však k uživateli vstřícnější - lze snáze a rychleji nastavit, při práci je svižnější a některé vychytávky Xfce v Gnome nenajdete vůbec.

Poinstalační nastavení

V Xfce4 máte ve výchozím stavu k dispozici dvě lišty podobně jako v gnome. Nic vám ovšem nebrání naházet si všechny applety do jedné a druhou zrušit, nebo si přidat další lištu na pravou či levou stranu, lišty se umí schovávat a vysunou se při najetí myší. Při klepnutí pravým tlačítkem na lištu se objeví kontextové menu a v něm možnost Přidat položku. Podle potřeby lze na lištu nastrkat spoustu (někdy velmi užitečných) pomůcek. Napočítal jsem jich 51, takže si určitě vyberete.

V menu (je k dispozici na pravém tlačítku myši v ploše) Nastavení je asi 30 položek, z nichž většina slouží k vyladění prostředí podle vlastních představ. Vyberu jen některé z nich:

  • Nastavení/Nastavení plochy

V záložce Vzhled můžete nastavit velikost ikon, v Chování pak například obrázek na pozadí plochy (tapetu).

Tip pro frikulíny: záložka vzhled Vám umožňuje mít připravený seznam oblíbených pozadí. pozor Tlačítkem Nový seznam automaticky starý smažete! Přidání obrázku do seznamu se provádí tlačítkem Upravit seznam. Pozadí se při každém startu Xserveru mění automaticky samo.

  • Nastavení/Nastavení správce oken


Tato záložka Vám umožní vybrat si z témat pro orámování oken a nastavení spínačů, které jsou v horní liště okna.


V záložce Zaměření lze určit, jakým způsobem budou aktivována (zaměřena) okna otevřených aplikaci.

  • Nastavení/Nastavení uživatelského prostředí


Ke stažení jsou dostupné například na xfce-look. Standardně jsou umístěna v /usr/share/themes. Pro instalaci sem musíte získat práva roota. Pokud je však rozbalíte a umístíte do adresáře ~/.themes/, objeví se v seznamu v levém sloupci a můžete si je nainstalovat i jako normální uživatel. Vybírejte témata pro Xfce nebo GTK. Při změně témata nedochází ke změně horní a dolní lišty. Pokud chcete, aby se měnila v souladu s celým tématem, pak přejmenujte adresář /etc/xdg/xfce4/theme (například na /etc/xdg/xfce4/theme_bak. Při následující změně témata (nebo po restartu xfce4) se poslušně změní i horní a dolní lišta podle barevného schématu zvoleného témata.

  • Nastavení/Nastavení virtuálních ploch

  • Nastavení/Pokročilá nastavení správce oken

jedno z nejdůležitějších.

  • Nastavení/Správce panelu

panelem jsou nazývány lišty s ikonami aplikaci nebo appletu.

  • Nastavení/Upřednostňované aplikace

Tolik k nastavení.

Vlastní aplikace Xfce4

Podobně jako jiná prostředí, obsahuje Xfce4 některé vlastní aplikace.

Správce souboru - Thunar

Na první pohled jednoduchý správce souborů, nijak nevybočující z řady aplikací tohoto typu.


Jakkoli se může zdát jednoduchý, jeho konfigurovatelnost Vám pomůže upravit si chování podle vlastních potřeb, rozšířit kontextová menu, přidat kartu rozšířených informací…z mnoha návodů stojí za pozornost třeba tenhle.

Za pozornost stojí zejména možnost vytvoření vlastních akcí, které rozšiřují funkce na úroveň mnoha jiných managerů. K vytvoření se dostanete pomocí menu Upravit→ Konfigurovat vlastní akce

Nastavit vypalování nebo přehrávání zvládne opravdu každý, pro spouštění editoru s root právy je třeba do adresáře /usr/local/bin umístit následující skript, kterému nastavíte spustitelný příznak a nazvete jej třeba editace.sh

#!/bin/bash
echo "Varovani! Spoustite editaci souboru s pravy roota!"
echo "Muzete si poskodit pocitac!"
echo "zadej heslo spravce s stiskni enter"
#tohle by melo spustit mousepad s admin. pravy
exec su -c "mousepad $1"

Do okénka příkaz potom zadáte

exo-open --launch TerminalEmulator /usr/local/bin/editace.sh  %f

Nezapomeňte na kartě Podmínky zobrazení zaškrtnout .txt!

Aplikace xf*

Níže uvedené aplikace jsou dostupné jak z menu (alespoň většinou), tak z příkazového řádku. Uvádím ty, které by pro vás mohly být užitečné a u grafických i snímky příslušného okna; přehled tudíž není zcela kompletní.

  • xfbib - BibTeX editor

  • xfbrowser4 - vyvolá defaultní prohlížeč
  • xfburn - program pro vypalování, mimochodem funguje zcela bezproblémově.

  • xfce-setting-show - otevře okno s ikonami reprezentujícími jednotlive utility pro nastavení Xfce.

  • xfce4-about - okno s informacemi o Xfce - o programu, kdo napsal, licence…

  • xfce4-appfinder - vyhledávání mezi nainstalovanými aplikacemi

  • xfce4-autostart-editor - super utilita, ve které si snadno nastavíte, jaké aplikace se mají spustit při startu Xfce4.

  • xfce4-dict - slovník využívající webové databáze, nebo nainstalované slovníky aspell.

  • xfce4-menueditor - editor položek menu, takže můžete mít menu přesně podle svého gusta.

  • xfce4-mixer - nastavovátko hlasitosti zvuku

  • xfce4-panel - spouští panel (lištu) v Xfce4
  • xfce4-popup-menu - otevře hlavní menu Xfce4
  • xfce4-popup-notes - spustí utilitu pro vytvoření či zobrazení již vytvořených poznámek. Jednoduché a efektivní. Spuštění proběhne jen v případě, že máte na liště spuštěný zásuvný modul Poznámky.
  • xfce4-popup-places - spustí zásuvný modul (je-li aktivovaný, viz výše) umožňující rychlý přístup k domovskému adresáři, koši, systému souborů, k naposledy otevřeným souborům atp.
  • xfce4-popup-windowlist - obdobně jako výše, zobrazí seznam ploch a aplikací v nich spuštěných.
  • xfce4-screenshooter - sejme snímek obrazovky
  • xfce4-session - spustí správce sezení Xfce (pokud nepoužíváte např. kdm nebo gdm)
  • xfce4-session-logout - okno pro odhlášení
  • xfce4-taskmanager - správce úloh (procesů). Můžete si vybrat jaké informace o procesu se budou zobrazovat (tlačítko Informace), zda se budou či nebudou zobrazovat procesy uživatele root ap (tlačítko Nastavení), přes pravou myš na procesu ho můžete kupříkladu odstřelit, pozastavit, spustit, změnit prioritu. Praktické.

  • xfdesktop - znovu spustí aplikaci ovládající plochu (ikony, akce tlačítek myši na ploše) v případě, že by se něco zakouslo. Využil jsem to několikrát, když se mi xfdesktop kousnul poté, co jsem se snažil vyvolat kontextové menu na ikoně na ploše.
  • xfhelp4 - nápověda
  • xfindproxy - nastavení proxy. Doporučuju pro všechna nastavení počítače jako takového využívat Ovládací centrum (drakconf). Ušetříte si tak řadu problémů
  • xflock4 - uzamkne obrazovku
  • xfmedia - jednoduchý přehrávač multimediálních souborů, včetně DVD, internetových zdrojů. Osobně upřednostňuju xine a mplayer.

  • xfmedia-remote - čistě konzolová aplikace umožňující ve spolupráci s xfmedia práci s multimediálními soubory.
  • xfmountdev4 - textová utilita pro připojování médií
  • xfmpc - další textová utilita pro práci s multimédii.
  • xfontsel - výběr fontu
  • xfprint4 - vytiskne zadaný soubor
  • xfprint4-manager - hrdé označení Správce tiskáren je tak trochu nadnesené. Zobrazí v systému nainstalované tiskárny a jejich stav, ještě umožní nastavení některé z nich jako výchozí.

  • xfrun4 - spustí okénko, které se objeví i po stisku klávesové zkratky Alt+F2 - tedy jednoduchý spouštěč příkazů/aplikací.
  • xfterm4 - spustí terminál přednastavený v menu /doplnit/
  • xfwm4 - vlastní správce obrazovky

Pro práci s archívy (komprimované soubory) může dobře posloužit například xarchiver.

Klávesové zkratky

si lze pochopitelně libovolně nadefinovat grafickém udělátku, které najdete v menu Nastavení-Nastavení klávesnice (obrázek viz výše). Při prvním stisku tlačítka „Přidat“ se zkopíruje defaultní nastavené do nového profilu a zpřístupní se všechny volby. Soubor s nastavením se zkopíruje do ~/.config/xfce4/shortcuts/nazev_ktery_zadate.xml. Defaultní profil nelze editovat a je kdykoli k mání, pokud to s nastavováním nějak přeženete.

Nejdůležitější standardní zkratky jsou:

Ctrl+Esc - správce úloh (procesů)

Alt+F1 - Xfhelp4 - tedy nápověda

Ctrl+Alt+Del - Xflock4 - uzamčení obrazovky

Alt+F2 - Xfrun - spouštěč příkazů

Ctrl+Alt+Esc - xkill - ikonka, která při okliknutí na okně programu příslušný program ukončí

Pro specifická nastavení lze doporučit kombinace s „win“ klávesou, která není zpravidla použita pro ovládání v jiných programech.

Další aplikace nezávislé na prostředí

Pokud mám v úmyslu uchovat svůj systém štíhlý a rychlý, bude užitečné věnovat pozornost instalovaným aplikacím. Mám tím na mysli snahu vyhnout se aplikacím spojeným s jiným desktopovým prostředím, které si s sebou „natáhnou“ v závislostech půlku svého prostředí. Chtěl bych zde zmínit jen pár programů,které považuji za užitečné, a přitom nejde o instalaci desítek MB dat.

Správce souborů - Worker

Jako první věc bych měl zmínit, že vypadá hrozně. Opravdu strašně. Ale je tak neuvěřitelně funkční, že vytlačil z mého počítače i Krusader, který jsem považoval za jediný dostatečně použitelný manažer pro grafický režim (v konzoli je pochopitelně mc nepřekonatelný).

Na obrázku si povšimněte spodního panelu s tlačítky. Pokud na posledním řádku tohoto panelu stisknete tlačítko myši, listujete mezi panely (je jich celkem 5) dopředu nebo zpět (podle toho,které tlačítko stisknete). Je tam například panel pro komprimování a rozbalování archívů (musíte mít nainstalované příslušné programy), ftp režim, no prostě podívejte se sami. Program neklade hafo zbytečných dotazů, prostě stisknete tlačítko a žádné: „Myslel jsi to opravdu tak, že chceš smazat celý /usr?“, ale prostě udělá, co má. Další vychytávkou je třebas to, že když si v adresáři označíte nějaké soubory, worker si je zapamatuje, i když změníte adresář. Po návratu najdete označení stále funkční.

Na horní stále vidíte volné místo na oddílu, ve kterém se pohybujete, vedle počty označených souborů.

Nastavení je v textovém souboru v domovském adresáři uživatele (~/.worker/config. Lze tam nadefinovat programy pro určité akce, klávesové zkratky, barvy, tlačítka ve spodním panelu,… prostě cokkoli, co worker dělá.

Worker je hodně návykový. Pokud dokážete abstrahovat od příšerného vzhledu (nebo si ho upravíte), začnete si ho možná cenit. (Na mc ale nemá).

Zjištěné nedostatky

Applet Sledování schránky

Na panel xfce4 lze umístit různé applety. Jeden z nich má na starosti kontrolu schránky, zda byla doručena nějaká zpráva. V seznamu Přidat položku do panelu má název Sledování schránky. Je v balíčku xfce4-mailwatch-plugin. Tento applet je nefunkční, pokud si nedoinstalujete balíček gnutls.

Zmizely lišty u oken

Po divokém přenastavování Xfce4 nebo laborováním s 3D plochou se může stát, že se po návratu k 2D zobrazení zmizí lišty u oken, takže je složitější minimalizovat, přesouvat a obecne spravovat okna spuštěných aplikací. Na starosti to má program xfwm4. V konzoli napište následující příkaz: ps -A | grep xfwm Pokud se nic nevypíše, neběží. Spusťte jej pomocí spouštěče vyvolaného klávesovou zkratkou alt+F2, do okénka vepište xfwm4 a mělo by to najet.

Potíže se správou plochy

:!: Níže uvedený problém byl nahlášen pouze jedním uživatelem a nebyl prozatím nikým jiným potvrzen. Je pravděpodobné, že není způsoben chybou prostředí XCFE, ale např. lokálním nastavením uživatele. Doporučené postupy zkoušejte pouze v případě, kdy na problém prokazatelně narazíte!

Xfce4 používám jako hlavního správce. Pokud kliknu pravou myší na ikonu, správce plochy (aplikace xfdesktop) zatuhne. Pak je nutné tuto aplikaci „odstřelit“:

 bash-3.2$ ps -A|grep xfdesktop
 6774 ?        00:00:13 xfdesktop 

Teď když vím pid, pošlu procesu příkaz k ukončení:

bash-3.2$ kill -s 9 6774

Pak jej spustím znovu:

bash-3.2$ xfdesktop &

a plocha bude znovu aktivní. V opačném případě přestane plocha zcela reagovat na jakékoli akce myši. Lišty zůstanou funkční (jde o jiný program).

Příčinou byly pozůstalé konfigurační soubory ikon po prostředích KDE a Gnome. Po jejich smazání (smazání jen těch vadných, ty funkční zobrazují kontextové menu bez potíží). Zjistěte si, které nefungují a smažte je. Obvykle doporučovanou radou je promazání adresáře ~/.config. Vše co se týká Xfce smažte, při dalším startu si to prostředí znovu vytvoří. Po těchto zákrocích již pravé tlačítko na ikonách začalo fungovat bez potíží.

Tipy a triky

Okna aplikací spuštěných v Xfce mají na své liště, krom obvyklých tlačítek minimalizovat, maximalizovat a zavřít, ještě dvě tlačítka navíc.
Vpravo tlačítko zarolovat, šipku která okno aplikace schová do horní lišty





Vlevo tlačítko zobrazit které zobrazí aplikaci na jedné, nebo všech plochách.










system/xfce4.1327671302.txt.gz · Poslední úprava: 2014/10/25 13:04 (upraveno mimo DokuWiki)