Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


2:zdroje

Nastavení softwarových zdrojů (repozitářů) pro Mageiu 2

Nastavení softwarových zdrojů

Softwarové zdroje (repozitáře) jsou povětšinou ftp servery, na kterých jsou uložené balíčky se softwarem, v našem případě se jedná o balíčky pro Mageiu. Tyto repozitáře se nacházejí v různých státech, přičemž repozitáře odpovídajícího názvu obsahují stejné balíčky - češtinu naleznete tedy i ve zdrojích umístěných ve Francii, v Německu či Japonsku. Po nastavení zdrojů si Mageia vybírá repozitáře, které jsou nejblíže vašemu umístění, pokud však dojde k jejich výpadku, tak se automaticky přepne na další funkční repozitář. Toto nebude fungovat v případě, že si zdroje nastavíte tzv. "natvrdo".

Seznam používaných repozitářů naleznete v souboru

/var/cache/urpmi/mirrors.cache

Před samotným přidáním softwarových zdrojů (repozitářů) spusťte Ovládací centrum Mageia Ovládací centrum Mageia a přepněte se přes záložku Správa softwaru, kde vyberete položku Nastavit zdroje softwaru pro instalaci a aktualizaci do okna označeného jako Nastavit zdroje, kde přes položku Volby → Globální nastavení nastavíte program použitý ke stahování na wget, neboť s programem curl jsou problémy.

Pomocí Ovládacího centra Mageia

Spusťte Ovládací centrum Mageia Ovládací centrum Mageia. Pomocí tohoto postupu přidáte pouze Oficiální zdroje.

:2:zdroje:nastavit_zdroje-01.png Na záložce Správa softwaru vyberete položku Nastavit zdroje softwaru pro instalaci a aktualizaci.

:2:zdroje:nastavit_zdroje-02.png V nově otevřeném okně uvidíte vaše nastavené repozitáře, pokud jste ještě ze zdrojů neodebrali vaše instalační médium, tak jej zde uvidíte. Pro přidání Oficiálních repozitářů klikněte na tlačítko Přidat.

:2:zdroje:nastavit_zdroje-03.png V nové nabídce si můžete vybrat, zda-li chcete přidat zdroje pouze pro aktualizaci či chcete přidat kompletní sadu zdrojů - vyberte kompletní sadu zdrojů.

:2:zdroje:nastavit_zdroje-04.png Další nabídku potvrďte stiskem tlačítka Ano. Potom se vám již začnou přidávat softwarové zdroje pro Mageiu.

:2:zdroje:nastavit_zdroje-05.png

Balíčky pro Mageiu jsou ve třech různých repozitářích/médiích, v závislosti na tom, jakou licenci daný balíček používá.

Zde je přehled těchto repozitářů:

Core repozitáře

Repozitář Core zahrnuje balíčky s programy se svobodným otevřeným zdrojovým kódem, tj. balíčky licencované pod některou svobodnou licencí Open Source. Sada médií Core je přidána jako výchozí a “Core Release” a “Core Updates” jsou povoleny jako výchozí

Nonfree repozitáře

Repozitář Nonfree repository zahrnuje balíčky, které jsou zadarmo, tj. Mageia je může šířit, ale obsahují programy s uzavřeným zdrojovým kódem (odtud název pro Nonfree); Tento repozitář například zahrnuje soukromé ovladače pro grafické karty nVidia a ATI, firmware pro různé Wi-Fi karty… atd. Sada médií Nonfree je přidána jako výchozí, ale “Nonfree Release” a “Nonfree Updates”, ze kterých doporučujeme instalovat, nejsou povoleny jako výchozí

Tainted repozitáře

Repozitář Tainted zahrnuje balíčky s různými licencemi, svobodnými, i s těmi, které svobodné nejsou, ale hlavním hlediskem pro balíčky v tomto repozitáři je, že se některých světových zemích porušovat patenty a zákony vztahující se k autorskému právu (např. multimediální kodeky nezbytné pro přehrání různých souborů audia/videa, balíčky potřebné pro přehrávání komerčních video DVD… atd.); jako taková je sada médií Tainted přidána jako výchozí, ale “Tainted Release” a “Tainted Updates”, ze kterých doporučujeme instalovat, nejsou povoleny jako výchozí, tj. je to věc volby; takže před tím, než balíčky z tohoto repozitáře použijete, nahlédněte do zákonů své země. Repozitář je přidán jen kvůli pohodlí uživatelů. Tento repozitář je pro uživatele Mageii to, co je PLF pro uživatele Mandrivy nebo RPM Fusion pro uživatele Fedory.

Po tom, co se ukončí přidávání repozitářů, tak můžete v otevřeném okně vidět kromě původních repozitářů (tzn. těch ze kterých jste prováděli kupříkladu instalaci - CD/DVD) i ty nově přidané.

K bezproblémovému chodu linuxové distribuce Mageia je doporučeno povolit z oficiálních zdrojů pouze zdroje Core Release, Core Updates, Nonfree Release, Nonfree Updates, Tainted Release a Tainted Updates. Ostatní zdroje nepovolujte, pokud k tomu nemáte opravdu závažný důvod.

Ruční nastavení zdrojů "natvrdo" pro Mageiu 2

Uvedené příkazy zadávejte pouze pokud víte co děláte! Nikdy nezadávejte příkazy pro přidání repozitářů pro jinou architekturu - tímto si totiž můžete velice snadno zničit systém.

Jaký je rozdíl mezi 32bit a 64bit ? Wikipedie

Konzole

Mageia 2 - 32bit

Do příkazového řádku zadejte postupně tyto příkazy:

  • přihlašte se jako root
$ su -
  • Druhý příkaz urpmi.removemedia -a odstraní ze systému všechny stávající repozitáře.
# urpmi.removemedia -a
  • přidejte zdroje
# urpmi.addmedia --distrib --mirrorlist http://mirrors.mageia.org/api/mageia.2.i586.list

Mageia 2 - 64bit

Do příkazového řádku zadejte postupně tyto příkazy:

  • přihlašte se jako root
$ su -
  • Druhý příkaz urpmi.removemedia -a odstraní ze systému všechny stávající repozitáře.
# urpmi.removemedia -a
  • přidejte zdroje
# urpmi.addmedia --distrib --mirrorlist http://mirrors.mageia.org/api/mageia.2.x86_64.list

Další řádky postupně přidávají jeden repozitář za druhým, všechny odkazují na dosud celkem spolehlivý francouzský server ftp://ftp.free.fr. Adresy serverů si samozřejmě můžete uzpůsobit podle svých potřeb (podle toho, kde se nacházíte a s jakým serverem máte dobré zkušenosti).

K bezproblémovému chodu linuxové distribuce Mageia je doporučeno povolit z oficiálních zdrojů pouze zdroje Core Release, Core Updates, Nonfree Release, Nonfree Updates, Tainted Release a Tainted Updates. Ostatní zdroje nepovolujte, pokud k tomu nemáte opravdu závažný důvod.

Peťošuv repozitář - přídání klikáním

Pro Mageiu 2 byly vytvořeny další speciální repozitáře od maintainera (udržovatela) balíčků Peťoše, kde naleznete vybraný aktuální software jako je hra FlightGear (včetně stovek dalších letadel a České republiky), nástroj SMS zpráv Esmska, správce lahví programu Wine Wibom a mnoho dalšího… ;-)

Mageia 2 - 32bit

Mageia 2 - 64bit

Peťošuv repozitář - ruční přidání

Konzole

Mageia 2 - 32bit

urpmi.addmedia --update petos-mga2-32 http://petos.cz/rpm/mageia/2/i586

Mageia 2 - 64bit

urpmi.addmedia --update petos-mga2-64 http://petos.cz/rpm/mageia/2/x86_64
2/zdroje.txt · Poslední úprava: 2014/10/25 13:04 autor: 127.0.0.1