Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


system:graficke_prostredi

Linux a grafika

Jak je řešeno grafické zobrazení v Linuxu a jaké možnosti jako uživatelé máme.

Troška historie pro pochopení

Linux je svým přístupem dítětem unixu. V době zrodu Linuxu se v unixu (a potažmo i v Linuxu) pracovalo jen v příkazovém řádku. Systém byl stále robustnější, a když technika umožnila využívat grafických možností, přidal se do systému grafický server.

Grafický server je služba, která pracuje nad jádrem Linuxu a na tzv. grafické konzoli umožňuje grafické zobrazení dat, tak jak to známe z dnešní doby. Pravdou ale je, že systém jako takový není na grafickém prostředí nijak závislý, může pracovat i bez něj, grafické prostředí lze v běžícím systému vypnout i zapnout.

Nad grafickým systémem (dnes je obvykle používán server xorg, nazývaný také X11) běží nějaký správce oken. Typicky KDE, GNOME, Xfce4, Enlightenment a řada dalších. Každý z těchto správců oken využívá grafický server, ale obrazová data prezentuje po svém, ovládání pracovní plochy má ve své režii. Takže správce oken rozhoduje o tom, jaké klávesy vyvolají minimalizaci okna, jestli plocha umožní práci s ikonami, kolik pracovních ploch můžete mít k dispozici, jak bude vypadat menu atd.

Zvláštností jsou některá nová 3D prostředí. Například v Mageii defaultní správce 3D prostředí XGL se spouští jako součást systému X serveru a své služby nabízí všem okenním správcům.

To znamená, že 3D zobrazení můžete využívat ve správcích oken jako jsou KDE, GNOME… atd., kdežto alternativní Compiz obdobně jako Beryl jsou alternativou k okenním správcům jako jsou KDE nebo GNOME, tedy nahrazují je. Pod tím vším ale stále tepe grafický server xorg X11.

Grafické přihlašování SDDM, GDM

[[:system:prikazovy_radek:drak#drakedm|drakedm]]

Některá grafická prostředí si nainstalují i vlastní display manager (úmyslně to píšu anglicky, aby se to nepletlo se správcem oken). V případě KDE je to kdm, v případě GNOME je to gdm atp. O co jde? Jde v podstatě o grafického správce přihlašovacího dialogu. Pokud vám například vyhovuje defaultní přihlašovací dialog a menu (bude to nejspíš kdm), následně nainstalujete GNOME, zjistíte, že se přihlašovací obrazovka změnila a nevyhovuje vám. Spustilo se totiž gdm. Přihlásíte se tedy do systému a v programu menuNástrojeKonzole jako správce (root) spustíte utilitu drakedm. Tam můžete vybrat jiného správce přihlašovacího dialogu (z dosud nainstalovaných).

Správci přihlášení - DM

1)V Linuxu přihlašovací obrazovka je známa jako Display Manager nebo ve zkratce DM. Pochopitelně je v Linuxu možné vybírat z více než jednoho správce přihlášení. Zde vám popíšeme různé dostupné správce, vysvětlíme, proč by jste je měli vybrat, a ukáže, jakým způsobem je změnit.

Nejpoužívanější - SDDM a GDM

 • je-li nainstalováno jako hlavní desktopové prostředí KDE Plasma 5, instalátor automaticky nainstaluje správce sddm. sddm používá mnoho stejných knihoven jako samo prostředí KDE. Stejně jako mnoho jiných správců je sddm modifikovatelné, takže v jiných distribucích nemusí vypadat stejně.
  :system:graficke_prostredi:sddm.png

  Přihlašovací obrazovka SDDM

 • je-li vybráno jako hlavní desktopové prostředí Gnome, instalátor automaticky nainstaluje správce gdm. Základní gdm motiv v Mageii vypadá následovně:
  :system:graficke_prostredi:gdm.png

  Přihlašovací obrazovka GDM

Ostatní správci přihlašovací obrazovky - DM

Stejně jako kdm a gdm je překvapivý počet správců přihlášení zahrnutých v distribuci Mageia.

 • LXDM - je základní správce přihlášení instalovaný Mageiou, pokud je LXDE vybráno jako primární desktopové prostředí během instalace. lxdm je mnohem lehčí DM jako je kdm či gdm s daleko méně závislostmi. Například gdm60 závislostí na balíčcích, takže není lepší volbou, instalujete-li na slabším počítači či na disk s nedostatkem místa. Na druhé straně LXDE není vhodný pro přihlášení hosta (guest), protože při odhlášení zcela neuzavře uživatelské aplikace.
  :system:graficke_prostredi:lxdm.png

  Přihlašovací obrazovka LXDM

 • XDM - je správce přihlášení, který je nainstalován, pokud během instalace nevyberete žádné z hlavních desktopových prostředí jako je KDE, Gnome či LXDE. Jedná se o historicky první vytvořený správce DM , který má jen velmi základní funkce. Název uživatele zadejte ve zkráceném tvaru!
  :system:graficke_prostredi:xdm.png

  Přihlašovací obrazovka XDM

 • SLiM - jak z jeho názvu napovídá, SLiM je lehký správce přihlášení (DM) určený pro počítače se slabým hardwarem. SLiM otevře výchozí (naposledy otevřené) desktopové prostředí, nebylo-li vybráno jiné. Pro výběr desktopového prostředí opakovaně stiskněte klávesu F1 dokud není zobrazeno. SLiM není tak stejně udržován jako ostatní správci; nicméně, je velmi lehký a snadně konfigurovatelný. Nastavení je možné editací /etc/slim.conf. Pro více informací o správci SLiM naleznete na http://slim.berlios.de . Další motivy pro SLiM jsou také dostupné.Název uživatele zadejte ve zkráceném tvaru!
  :system:graficke_prostredi:slim.png

  Přihlašovací obrazovka SLiM

 • LightDM - je poměrně nový DM. I když je součástí Mageii 2, je dostupný pouze v Mageii 3. Stejně tak jako lxdm a SLiM, LightDM byl určen jako lehký správce pro slabší počítače. LightDM podporuje „uvítací“ pluginy ke změně vzhledu. V Mageii 3 jsou zahrnuty tři pluginy: lightdm-gtk-greeter, lightdm-kde-greeter a lightdm-razorqt-greeter. Je jen na uživateli, který si vybere a použije. Proto není například povinné používat uvítání razor-qt pro prostředí Razor-qt. K výběru jiného přivítání se přihlaste v konzoli jako root a zadejte příkaz:

  update-alternatives --config lightdm-greeter


  lightdm-kde-greeter je však silně integrován s KDE a může být nastaven pouze pomocí GUI Nastavení systému a vyžaduje hodně závislostí z prostředí KDE.

  Nainstalujte jen jeden balíček jako např. lightdm-kde-greeter, vše ostatní (lightdm-gtk-greeter, lightdm-razorqt-greeter) odinstalujte, abyste došli k žádané změně přihlašovací obrazovky.

:system:graficke_prostredi:zmena_prihlasovaci_obrazovky_lightdm_v_kde4.png

Změna přihlašovací obrazovky LightDM v KDE4

:system:graficke_prostredi:lightdm-kde-greeter.png

LightDM-KDE-greeter

:system:graficke_prostredi:lightdm-gtk-greeter.png

LightDM-GTK-greeter

:system:graficke_prostredi:lightdm-razorqt-greeter.png

LightDM-RazorQT-greeter

Porovnání funkcí

Správce napájení
 • kdm, lxdm, SLiM a xdm nepodporují uspání uzavřením krytu notebooku, takže pokud je notebook uzavřen během přihlašovací obrazovky, vybije baterii.
 • gdm nepodporuje uspání uzavřením krytu notebooku není-li balíček gnome-power-manager nainstalován. Během konfigurace gdm zkontrolujte volbu Použít jako výchozí (Use as default) a stejné nastavení použité gdm.
 • samostatné lightdm nepodporuje uspání uzavřením krytu notebooku. Ale bude fungovat, je-li nainstalován z některých balíčků lightdm-XXX-greeter. Uvítací obrazovka má také tlačítko pro ruční režim spánku.
Výběr desktopu
 • xdm nepodporuje výběr pracovního prostředí. Spustí se výchozí (posledně vybrané).
 • SLiM vyžaduje opakované stisknutí klávesy F1.
 • kdm, gdm, lxdm, lightdm - všechny podporují výběr pracovního prostředí. V kdm není zřejmé, jak vybrat desktop. Uživatel musí pro zobrazení seznamu dostupných desktopů kliknout na ikonu „tužka s papírem“. Všechny ostatní DM mají rozvírací seznam. Všechny DM spustí pro nové relace naposledy otevřený desktop jako výchozí, s výjimkou razorqt-greeter pro lightdm, který vybere z abecedního seznamu ten nejnižší.
Seznam uživatelů
 • xdm, SLiM, lightdm-razorqt-greeter vyžadují zadat uživatelské jméno.
 • kdm, gdm, lxdm, lightdm-gtk/kde-greeter umožní uživateli být vybrán z pohodlnějšího seznamu na úkor nižšího zabezpečení. Alternativní motivy kdm a gdm se mohou chovat odlišně.

Výběr správce přihlášení - DM

Aktivní správce přihlášení je vybrán v Mageia ovládací centrumOvládacím centru MageiaZavádění systémuNastavit správce obrazovky. Zobrazí se jen nainstalovaní správci. Po výběru je nutné buď restartovat počítač a nebo restart X serveru

systemctl restart prefdm.service

:system:prikazovy_radek:drak:drakedm.png

Volba grafického prostředí

Při instalaci Mageie z DVD si můžete vybrat z více pracovních prostředí. Těmi hlavními jsou KDE Plasma 5 a GNOME. Pokud si před instalací chcete vyzkoušet jednotlivá prostředí, stáhněte si Mageia live DVD.

Na slabších strojích je vždy lepší využít možnosti nainstalovat si a využívat některé jednodušší správce oken (Xfce4,LXQt, LXDE, IceWM a další), protože právě grafické prostředí zatěžuje HW nejvíce. Daní za rychlost je někdy menší komfort, méně automatických funkcí a trochu nezvyklé ovládání (ve srovnání s KDE Plasma 5 nebo GNOME). Obvykle jsou tato prostředí silně návyková, mají skvěle vychytané detaily v ovládání a pokud si na ně zvyknete, možná nebudete chtít měnit.

Pokud máte modernější stroj, asi se budete chtít potěšit 3D prostředím. Nastavuje se pomocí nástroje drak3D, je také dostupný z Ovládacího centra MageiaNastavení hardware. Takzvaný akcelerovaný desktop umí využívat výpočetní síly grafického procesoru, takže dodatečné grafické fičury by neměly nijak výrazně zatěžovat procesor. KDE Plasma 5 má spoustu efektů již součástí a drak3D tak není potřeba.

3D prostředí nijak nesouvisí s funkčností 3D programů. Schopnost grafického systému spouštět 3D aplikace (typicky hry) funguje (umožňuje-li to grafická karta a ovladač) i bez běžícího 3D prostředí. Pro běh 3D aplikací se využívá systém OpenGL, což je určitá obdoba Direct3D ve Windows.

Desktopové prostředí

2) Jedna z věcí, které nové uživatele Linuxu překvapuje je to, že existuje několik výběrů desktopového prostředí. Každá verze systému Windows nebo Mac OS má své vlastní rozhraní pracovní plochy, kde nemáte žádné jiné možnosti, pokud se vám prostředí nelíbí. U systému Linux existují alternativy, které si můžete vyzkoušet. Vítejte ve světě volby!

Máte na výběr stažení Mageia Live DVD edici KDE Plasma 5, GNOME nebo Xfce. Pro Linux jsou v současné době nejpopulárnější desktopová prostředí KDE Plasma 5 a Gnome. Jsou však dostupná také jiná, která si můžete doinstalovat později.

Jak změnit grafické prostředí?

1. Ve správci balíčků v Ovládacím centru (lze spustit i přímo příkazem drakrpm) si v levém sloupci vyberte v roletce VolbyGrafické prostředí. Můžete vybírat. Vybrané grafické prostředí se do systému nainstaluje. Volba Další obsahuje LXDE, LXQt, Xfce a další.

:system:graficke_prostredi:mcc_meta_packages.png

Uvidíte seznam meta-balíčků, které obsahují veškerý software potřebný ke zvolenému desktopu. Stejně jako u jiného softwaru k instalaci, pokud zaškrtnete políčko vedle položky, budete mít seznam balíčků, které budou zahrnuty. Schvalte pro návrat do seznamu meta-balíčků, klikněte na Použít a poté potvrďte po zobrazení výzvy instalovaných balíčků a instalace bude zahájena.

Přihlášení do jiných prostředí

Můžete mít tolik desktopových prostředí, kolik si jich jen přejete. Vyzkoušejte je všechny, dokud nenajdete ten, který vám nejvíce vyhovuje.

Obecně desktopová prostředí nejsou mezi sebou v rozporu, s výjimkou LXDE a Xfce. Je možné, že při používání Xfce, přechodu na LXDE a následného návratu to Xfce zjistíte, že mohou chybět dekorace oken a že byl změněn počet ploch. Jestli narazíte na tento problém, odhlaste se a prihlaste se do prostředí IceWM (IceWM je velmi základní desktopové prostředí instalované Mageiou jako záložní prostředí). Poté smažte skrytou složku ve vašem adresáři /home zvanou .cache. Pak se odhlaste a nyní byste měli být znovu schopni se normálně přihlásit do Xfce.

Existují dva způsoby výběru jiných desktopových prostředí.

 • když při první instalaci zvolíte KDE jako primární desktopové prostředí, pak vaše přihlašovací obrazovka je nazvaná sddm. Zde uvidíte ikonu „tužka s papírem“ pod oknem uživatelského jména a hesla. Kliknutím na něj zobrazí seznam prostředí, ze kterého si můžete vybrat ten, který chcete přihlásit pro danou relaci. Pokud jste vybrali jako primární desktop Gnome, pak budete používat gdm a výběr prostředí, který chcete použít, bude v rozbalovacím menu.
 • dáváte-li přednost automatickému přihlášení, otevřete Mageia ovládací centrumOvládacím centru MageiaZavádění systémuNastavit automatické přihlášení do systému

:system:graficke_prostredi:mcc_auto_login.png

Odkazy

1)
Správci přihlášení - přeloženo a upraveno z originálu https://wiki.mageia.org/en/Display_Managers – yullaw, 18.11.2013
2)
Desktopové prostředí - přeloženo a upraveno z originálu https://wiki.mageia.org/en/Desktop_environments – yullaw, 18.11.2013
system/graficke_prostredi.txt · Poslední úprava: 2019/06/02 11:48 autor: joelp